Názov obce

OBEC
napísané 19.6.2011 , zverejnil Tomáš Kováč
aktualizované 26.11.2013

Niektoré obce si aspoň prostredníctvom ústneho podania a známych povestí zachovali svoj pôvod a čas vzniku. V Rosine nebolo takmer nikoho, kto by povesť podobného charakteru poznal. Okrem voľakedajšieho kronikára dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Mikuláša Litteru, ktorý krásnu povesť zaznamenal v kronike DHZ. Mikuláš Littera o nej kedysi povedal: „Najkrajšiu povesť o názve obce som počul od svojho ujca Mikuláša Litteru st., učiteľa v Plevníku, ktorý bol vášnivým zberateľom ľudových povestí, hoci nie je ničím podložená.“

V iných tradíciách sa uvádza, že Rosina dostala názov podľa prírodného úkazu, keď sa v doline okolo potoka usádzala väčšia a výdatnejšia rosa ako kdekoľvek inde v okolí. Z toho pochádzal aj pomaďarčený názov obce „Harmatos“ (maď. harmat – rosa).

Ďalšia zas podáva vysvetlenie, že niektorý z dávnych majiteľov či držiteľov tejto osady sa volal Rossi, čo je však málo pravdepodobné.
Hoci sa povesť o Rosine možno nezakladá na skutočnosti, je krásna a pozoruhodná a, samozrejme, zaslúži si, aby ju všetci rodáci poznali.

Ak Vás láka história a povesti, prečítajte si Povesť o Rosine

 

Nové dokumenty