MEMORIÁL KAROLA ŠKVARNU - I. ročník súťaže v hasičskom športe a súťaž vo varení gulášu

KULTÚRA
napísané 30.8.2017 , zverejnil Tomáš Kováč
aktualizované 30.8.2017

Dňa 12.08.2017 sa v našej obci v areáli futbalového ihriska OŠK Rosina uskutočnil I. ročník súťaže v hasičskom športe s podtitulom „Memoriál Karola Škvarnu“, ktorý bol spojený so súťažou vo varení gulášu. Do súťaže v hasičskom športe sa zapojilo 5 družstiev – dospelí (DHZ Rosina, DHZ Višňové, DHZ Mojšová Lúčka, DHZ Turie, DHZ Porúbka), 6 družstiev – deti (DHZ Rosina, DHZ Trnové, DHZ Lietavská Lúčka, DHZ Babkov, DHZ Vranie, DHZ Konská) a 1 družstvo – ženy (DHZ Turie). Aj keď ráno súťažiacich vítala zamračená obloha a mrholenie, na chuti a odhodlanosti to súťažným družstvám neubralo.

Výsledky:

Muži súťažili v dvoch kategóriách -

kategória „ŠPORT“                                                
1. DHZ Mojšová Lúčka                                            
2. DHZ Turie                                                             
3. DHZ Rosina

kategória „KLASIKA“
1. DHZ Rosina
2. DHZ Turie
3. DHZ Višňové

Ženy:
1. DHZ Turie

Deti:
1. DHZ Vranie
2. DHZ Lietavská Lúčka
3. DHZ Rosina

Ocenenie najlepších družstiev vykonal predseda DHZ Rosina Marián Holeša a tajomník DHZ Jozef Škvarna.

V našej obci sa súťaž vo varení gulášu uskutočnila po prvýkrát. O najlepší guláš súťažilo 13 družstiev – DHZ Rosina, TANAP, DRAPAK, LIPOVEC, Slovenský zväz záhradkárov, Stolný tenis STO, Spevácky zbor Surum Corda, ZO CHPH „Holubiari“, Living, Mitana Band(a), ZO JDS Rosina „Rosinské kočky“, Slimak, G+K, ktorých úlohou bolo za 4 hodiny pripraviť maximálne 10 litrov gulášu. Družstvá svoje recepty na guláš síce neprezradili, no jednoznačne najlepšou ingredienciou bol úsmev a  dobrá nálada. Ako sa zapĺňali kotlíky surovinami, tak sa začala  šíriť okolím príjemná vôňa vychádzajúca z kotlíkov. Táto vôňa prilákala aj množstvo divákov a neskôr aj ochutnávačov jednotlivých gulášov. V poobedných hodinách už mali všetci súťažiaci uvarený guláš, ktorý hodnotila trojčlenná porota v zložení Jozef Machyna (starosta), Miroslava Staňová (kuchárka) a Ivan Huba (šéfkuchár). Porota hodnotila chuť gulášu, jeho vôňu, farbu, konzistenciu a kvalitu mäsa. Víťazom sa stalo družstvo TANAP, druhé a tretie miesto s rovnakým počtom bodov obsadili družstvá ZO JDS Rosina „Rosinské kočky“ a Slovenský zväz záhradkárov, ktorí si domov odniesli darčekové koše. Ani jedno družstvo neodišlo naprázdno, každé si odnieslo cenu, ktorú  do súťaže venovala obec Rosina. Cenu sympatie za najlepšie sa zabávajúce družstvo počas varenia gulášu, ktorú venoval DHZ Rosina, získalo družstvo LIPOVEC.

Po skončení súťaží sa začala zábava sprevádzaná piesňami dychovej hudby Fatranka a skupiny V8 Band. V jej podaní sme si vypočuli aranžovanú swingovú, funky, rock’n'roll, latino a tanečnú muziku. Po týchto vystúpeniach bola pre všetkých pripravená bohatá tombola, do ktorej prispeli sponzori podujatia. Výborná atmosféra pokračovala vystúpením hudobnej skupiny Arzén, ktorá ponúkla klasickú rockovú hudbu s folklórnymi motívmi. Následne účastníkov podujatia roztancovala skupina All Stars Band, ktorá zahrala prevzatú tvorbu rôzneho žánru. Čerešničkou akcie bolo hudobné zoskupenie Heľenine oči. So svojou hudbou plnou nákazlivej energie sú v súčasnosti jednou z najžiadanejších slovenských kapiel, čo potvrdili aj reakcie výborne sa zabávajúceho publika.

Počas celej akcie bolo zabezpečené bohaté občerstvenie pre malých, ale aj pre tých väčších. Naši najmenší návštevníci sa mohli zabávať na nafukovacom hrade, šmykľavke či rodeo býkovi.

Ak by ste  z gulášu a zo skvelej atmosféry radi ochutnali aj vy a  toto leto ste to nestihli, budete sa mať možnosť prísť zabaviť opäť o rok.

Podujatie pripravila obec Rosina a DHZ obce Rosina za podpory mnohých sponzorov, za čo im patrí veľké ďakujem (Kia Motors Slovakia, s.r.o., Československá pivotéka, Living centrum, Ryba Žilina, Gryf, Pekáreň Ďuroška, Hydroizol Rosina, s.r.o., Klimavent, s.r.o., HUPRO HALY, s.r.o., HM TECHNOLOGY, s.r.o., Kamenárstvo HOSPOL, Pálenica Rosina, Ing. Marta Filová, MZ PNEU, Miroslav Jantek, G+K, s.r.o., TSR Slovakia, s.r.o.).

Nové dokumenty