Petícia za obnovenie rýchlej lekárskej pomoci

OZNAM
napísané 23.2.2018 , zverejnil Trzuba Pavol
aktualizované 23.2.2018

Petícia za obnovenie rýchlej lekárskej pomoci (RLP) v Kysuckom Novom Meste a Rajci


Žilina, 13. február 2018 – Na základe medializovaných informácií v Kysuckom Novom Meste a v Rajci od 1. februára 2018 zrušili rýchlu lekársku pomoc (RLP). V týchto regiónoch pôsobí iba stanica rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), čiže sanitka už len s dvojčlennou posádkou bez lekára.

Podľa prevádzkovateľov záchrannej zdravotnej služby je na Slovensku za poslednú dekádu rovnaký počet záchranných vozidiel pri stúpajúcom počte výjazdov a volaní. Z uvedeného vyplýva, že dostupnosť rýchlej lekárskej pomoci klesá. V okresoch Žilina a Kysucké Nové Mesto je pomer rýchlej lekárskej pomoci (RLP) k rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) 1 ku 3.

Región Rajeckej doliny je rajom prírodných a historických atrakcií, s hustou sieťou turistických trás a chodníkov, ktoré okrem turistov vyhľadávajú aj cyklisti. Je ideálnym miestom pre všetky druhy športu. Spomeniem atraktívne lokality – Rajec, Čičmany (vzdialené od Žiliny 45 km), Rajecká Lesná či Kľak.

Kysucké Nové Mesto je nielen okresné mesto, ale i priemyselné, hospodárske a kultúrne stredisko dolných Kysúc s vysokou hustotou obyvateľstva.

Oba regióny si pre svoju polohu, hustotu obyvateľstva a počet návštevníkov určite zaslúžia, aby v nich boli prevádzkované stanice rýchlej lekárskej pomoci (RLP).

Na podporu uvedeného som spustil petíciu, ktorú pošlem na všetky obecné úrady v dotknutých regiónoch. Taktiež budem s dobrovoľníkmi zbierať podpisy a uverejníme petičné hárky i na sociálnych sieťach.


Ing. Patrik Groma
Prvý zástupca primátora mesta Žilina

 

Podporiť petíciu svojim podpisom môžete aj Vy do 15.03.2018 na Obecnom úrade v Rosine.

Odber noviniek

 súhlasím so zasielaním noviniek z portálu www.rosina.sk

Projekty a aktivity obce